Novotel Leme **** Copacabana

FANTASTICKÝ ZÁŽITKOVÝ FITPOBYT SO ZOROU CZOBOROVOU – FIT&SAMBA BRAZÍLIA – RIO DE JANEIRO

Exotická Brazília. Krajina nádherných pláží, samby a radosti zo života. Fascinujúce Rio de Janeiro so sochou Krista, ktorý rozprestiera svoje ochranné ruky nad mestom, preslávená Copacabana s jemným bielym pieskom a nekonečným Atlantikom s množstvom reštaurácií, barov, stánkov, fascinujúce scenérie, história aj nádherná príroda vás privítajú v januári 2025, kedy si spolu užijeme NOVINKU ROKA 2025, fantastický, zážitkový fitpobyt v Rio de Janeiro, ktorý roztočíme s caipirinhou v ruke v rytme samby !

Ubytovanie: hotel Novotel Leme**** Copacabana – raňajkami bohaté bufetové stoly

Popis: Hotel Novotel**** sa nachádza na Copacabane v štvrti Leme. Hotel má strechu s vonkajším bazénom, barom a panoramatickým výhľadom na Copacabanu a Rio de Janeiro, lehátka a slnečníky pri bazéne. Hotel má aj menšie fitness centrum, reštauráciu a WiFi pripojenie v celom hoteli, recepciu s úložným priestorom pre batožinu. Reštaurácia Poty ponúka menu vytvorené známym šéfkuchárom, k dispozícií je aj bar s ponukou rôznych nápojov.

Vybavenie izby: manželská posteľ alebo oddelené lôžka, klimatizácia, TV s plochou obrazovkou a Netflix, drevené podlahy. Súčasťou izby je aj pracovný stôl so stoličkou, elektronický trezor, skriňa alebo šatník, kúpeľňa s WC a sprchovým kútom, sušič vlasov, uteráky a osušky.

Pláž Copacabana – 5 minút chôdze od hotela, lehátko a slečník za poplatok

Program:

 • 1.Deň – Odlet z Viedne vo večerných hodinách
 • 2.Deň – Prílet do Rio de Janeiro v ranných hodinách. Ubytovanie v hoteli na Copacabana. Prechádzka po pláži Copacabana s uvítacím drinkom Caipirinha.
 • 3.Deň – Cvičenie so Zorou na pláži Copacabana. Raňajky. Po raňajkách oddychový deň na pláži Copacabana alebo Ipanema. Užite si plávanie v oceáne, ochutnajte výborné jedlá v reštauráciách, baroch, stánkoch. Zatancujte si sambu, alebo len tak s caipirinhas v ruke vychutnávajte deň. Možnosť ísť do vyhláseného Baru do David, kde si môžete pochutnať na vynikajúcom šaláte z morských plodov, alebo na pomaly pečených rebierkach s ananásovou salsou, najlepších v Rio de Janeiro.
 • 4.Deň – Cvičenie so Zorou na Copacabane. Raňajky. Po raňajkách oddychový deň na pláži Copacabana alebo Ipanema. Užite si plávanie v oceáne, ochutnajte výborné jedlá v reštauráciách, baroch, stánkoch. Zatancujte si sambu, alebo len tak s caipirinhas v ruke vychutnávajte deň. Navštívte miestne trhy s fantastickým čerstvým ovocím, butiky, obchody.
 • 5.Deň – Cvičenie so Zorou na pláži Copacabana. Raňajky. Po raňajkách odchod vláčikom na vrchol Corecovado so sochou Ježiša Krista.. Nočné Rio v štvrti Lapa – pouličný karneval plný tanca.
 • 6.Deň – Cvičenie so Zorou na pláži Copacabana. Raňajky. Možnosť – po raňajkách odchod na najkrajšiu pláž Prainha. Po ceste zastávka v najväčšom obchodnom dome s polodrahokamami v Rio de Janeiro. Príchod na pláž, oddych. Môžete si dať skvelý obed v rustikálnej reštaurácií s morskými plodmi v domčeku na strome v dažďovom pralese. Návrat na Copacabanu vo večerných hodinách.
 • 7.Deň – Cvičenie so Zorou na pláži Copacabana. Raňajky. Po raňajkách odchod na Cukrovú Homolu s vyhliadkovým miestom na celé Rio. Katedrála sv. Sebastiána, ktorá je inšpirovaná pyramídami a má kapacitu 20.000 osôb. Známe schody Jogre Selarona, ktoré sú pokryté farebnými dlaždicami z celého sveta. Navštívime aj známu koloniálnu kaviareň Colombo, kde sa podávajú tradičné sladkosti a nápoje. Voľný program v centre Ria, kde sú rôzne obchody a trhy. Návrat na hotel.
 • 8.Deň – Cvičenie so Zorou na pláži Copacabana. Raňajky. Po raňajkách pláž, možnosť návštevy niektorej školy samby, kde sa zoznámite s históriou, kultúrou a organizáciou tejto tradičnej inštitúcie. Večer voľný program.
 • 9.Deň – Cvičenie so Zorou na Copacabane. Raňajky. Po raňajkách oddychový deň na pláži Copacabana alebo Ipanema. Užite si plávanie v oceáne, ochutnajte výborné jedlá v reštauráciách, baroch, stánkoch. Zatancujte si sambu, alebo len tak s caipirinhas v ruke vychutnávajte deň. Možnosť nákupov v štvrti Copacabana alebo Ipanema, kde sú nákupné centrá so svetovými značkami.
 • 10.Deň – Cvičenie so Zorou na Copacabane. Raňajky. Po raňajkách oddychový deň na pláži Copacabana alebo Ipanema. Užite si plávanie v oceáne, ochutnajte výborné jedlá v reštauráciách, baroch, stánkoch. Zatancujte si sambu, alebo len tak s caipirinhas v ruke vychutnávajte deň. Možnosť nákupov v štvrti Copacabana alebo Ipanema, kde sú nákupné centrá so svetovými značkami.
 • 11.Deň – Cvičenie so Zorou na Copacabane. Raňajky. Po raňajkách posledné kúpanie, odhlásenie z hotela a odchod na letisko. Odlet v poobedňajších hodinách.
 • 12.Deň – Prílet do Viedne v ranných hodinách.

LET: LUFTHANSA s prestupom vo Frankfurte nad Mohanom

(do Ria de Janeiro nie sú priame lety) trieda Economy skupinová letenka

V prípade, že máte záujem o vyššiu triedu, prípadne business triedu, je potrebné nahlásenie pri objednávaní pobytu. Na tieto sa nevzťahuje skupinová letenka a letenku je potrebné zakúpiť ku skupine individuálne.

Termín 1:

 • 04JAN  VIE FRA  19:30   21:00
 • 04JAN  FRA GIG  22:15
 • 05JAN  GIG 06:05

Odlietame z Viedne 19:30, prílet do Frankfurtu 21:00, odlet z Frankfurtu 22:15, prílet do Ria 5.1. o 6:05.

 • 14JAN GIG FRA 15:25
 • 15JAN FRA 06:45
 • FRA VIE 08:20 09:45

Odlietame z Ria 15:25, prílet do Frankfurtu 15.1. o 06:45, odlet z Frankfurtu 08:20, prílet do Viedne 09:45.

Termín 2:

 • 13JAN VIE FRA 19:30 21:00
 • 13JAN FRA GIG 22:15
 • 14JAN GIG 06:05

Odlietame z Viedne 13.1. 19:30, prílet do Frankfurtu 21:00, odlet z Frankfurtu 22:15, prílet do Ria 14.1. o 6:05.

 • 23JAN GIG FRA 15:25
 • 24JAN FRA 06:45
 • 24JAN FRA VIE 08:20 09:45

Odlietame z Ria 23.1. 15:25, prílet do Frankfurtu 24.1. o 06:45, odlet z Frankfurtu 08:20, prílet do Viedne 09:45.

V cene je zahrnuté: 9x ubytovanie s raňajkami v hoteli**** na Copacabane v izbe1/2, cvičenie so Zorou, transfer z letiska na hotel a z hotela na letisko, letenka Viedeň-Frankfurt-Rio de Janeiro – Frankfurt-Viedeň, letiskové a palivové poplatky, batožina na palubu a do podpalubia, slovenský sprievodca.

V cene nie je zahrnuté: poistenie A2Exclusive 68,40 € – storno zájazdu s preplatením stornopoplatku do výšky 100 %, covid, kompl.lieč.náklady – vyžaduje Brazília, výlety Socha Krista, Cukrová Homola, možnosť preletu vrtulníkom nad mestom, pláž Prainha, škola samby (ceny uverejníme podľa počtu prihlásených osob)

Jedlá, ktoré treba ochutnať

Feijoada, brazílske národné jedlo. Brazília je obrovská krajina, nie je to jednotvárna kuchyňa, a preto sa niektoré prísady do feijoady budu trochu líšiť od regiónu k regiónu. Každopádne, základ ostáva. Je to uvarená fazuľa dochutená cibuľou, paradajkami, koriandrom a cesnakom. Tá sa potom mieša s mäsom. Podusí sa. Pridávajú sa minimálne dva druhy mäsa, často hovädzie a bravčové. Pridáva sa do nej aj údenina ako napr. klobásky alebo chorizo, čo je ich saláma charakteristická svojou ostrosťou. Ako koreniny najčastejšie používajú chilli papričky, bobkový list, cibuľu a cesnak, pomarančovú šťavu. Niektorí si pridávajú do jedla aj domácu pálenku cachaca alebo iba biely rum, ďalej to je podusený kel, syrová rolka, maniok alebo čerstvé plátky pomaranča. Naservírujú Vám ju v miske spoločne s ryžou a budete ju mať posypanú jarnou cibuľkou. Názov jedla pochádza z portugalského slova pre fazuľu, feijãoPicadinho, typické jedlo vhodné na obed, ktoré pozostáva z hovädzieho mäsa, fazuliek, ryže, kelu, tapiokovej múky a zemiakov. Varí sa to spoločne s cibuľkou, cesnakom, zelerom, paradajkami, niekde sa pridávam aj červené víno a chili. Podáva sa k tomu uvarené vajíčko alebo volské oko. Niekedy sú všetky ingrediencie premiešané a podávame dokopy, čo možno niekomu bude pripomínať trochu guláš, prípadne jednotlivé prísady naservírujú oddelene od mäsa a vtedy si ich na tanieri môžete/nemusíte zmiešať sami. Občas niekto pridáva aj usmaženy banán. Aj tento recept má niekoľko variácii od regiónu k regiónu. Pão de queijo, je obľúbený syrový snack. Vyrába sa z cesta, do ktorého sa pridáva tapioková múka, vajíčka, olej a brazílsky syr. Vyformuje sa z neho mala gulička a upečie sa dozlatista. Vtedy bude jej povrch chrumkavý a vnútro jemné, nadýchané. Tieto syrové guličky nájdete pomerne často aj ako súčasť raňajkového bufetu v hoteloch. Goiabada, skvelá sladkosť. Brazília využíva ovocie nespočetnými spôsobmi. Či už zavárajú, alebo pripravia džem, alebo sirup, nebude však nič nad goiabadu. Je to akoby pevná pasta z guavy a cukru s jemnou a pevnou konzistenciou. Finálne sa dá pokrájať. Doce de Leite, je charakteristické pre latino krajiny. Sladká karamelová dobrota z mlieka. V Brazílii chutí však opäť ináč. Jeho forma môže byť krémová, ale aj tvrdá, kedy sa dá aj prekrojiť. Môže sa do toho pridať kokos, oriešky, tekvica či sušené slivky.

Brazílske RODIZIO – all you can eat – fixná cena, môžete jesť všetko

Kaviareň Colombo – jedna z najstarších kaviarní v meste s vynikajúcou kávou

Peniaze – brazílsky reál 1 € je cca 5,40 BR

Množstvo peňazí na dovolenku v Brazílii závisí od Vašej osobnej spotreby. Odporúčame zobrať EUR a/alebo USDVezmite si minimálne 40 eur deň.  Z kreditných kariet sú najlepšie akceptované VISA Mastercard.

Na cestu do Brazílie je určite dobré mať časť peňazí na karte (vyhnete sa tak noseniu veľkej hotovosti) a časť v hotovosti (suma na výber z bankomatu je obmedzená a za každý výber sa platí poplatok). Pri výbere peňazí z bankomatu sledujte svoje okolie, nevyberajte si peniaze v prostredí, kde sa necítite bezpečne, neskoro večer či skoro ráno. Každý vie, že po výbere peňazí z bankomatu máte pri sebe väčší objem v hotovosti a stávate sa tak korisťou pre prípadných zlodejov.

Odporúčané očkovanie – žltá zimnica, očkovať minimálne 3 mesiace pred príchodom do Brazílie

Doklady – Pre občanov SR/ČR víza do Brazílie nie sú potrebné. Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate z cesty. Skontrolujte si či máte v ňom dostatok voľných strán na vstupné/výstupné pečiatky.

Bezvízový vstup sa týka turistických, obchodných a služobných ciest, ktorých dĺžka v jednom polroku neprekročí 90 dní. V Brazílii neexistujú obmedzenia na dovoz peňazí, je však nutné deklarovať dovoz nad 10 000 USD.

Ak ste cudzí štátny príslušník, overte si či Vaša domovská krajina nemá vízovú povinnosť s navštívenými krajinami.

Najdôležitejšie strany pasu (dvojstrana s fotografiou) si okopírujte a uschovajte na inom mieste ako pas. Hlavná zásada je, že môžete stratiť čokoľvek, len nie pas!

Ceny jedál v reštaurácií od 13 € – 32 € podľa typu reštaurácie

All you can eat – cca 40 – 60 € – môžete jesť všetko, morské plody, ryby, mäso, šaláty, sladké – all you can eat v Rio de Janeiro je fantastické

Odporúčaná suma pre 10 dňový pobyt – cca 500 €, ak si chcete nakúpiť suverníry, oblečenie a pod. aj viac

Doprava v meste

Systém metra – Metrô Rio – je bezpečným, rýchlym, čistým, pohodlným a klimatizovaným spôsobom prepravy v meste. Premáva od 5:00 do 24:00 v pondelok až sobotu, od 7:00 do 23:00 v nedeľu, a nepretržite jazdí počas karnevalu od 00:00 do 24:00. V meste existujú tri linky: Linka 1 prechádza z Ipanema-General Osório do Uruguai v severnej časti. Linka 2, ktorá čiastočne prekrýva linku 1, prechádza z Botafogu do Pavuny. Linka 3 prechádza medzi Ipanema-General Osório a východným koncom Barra da Tijuca v Jardim Oceânico. Môžete si zakúpiť cartão pré-pago (predplatenú kartu) v kiosku na ktorejkoľvek stanici metra za hotovosť (drobné sa nevydávajú) s minimálnou hodnotou 5 BRL. Kartu môžete potom nabiť v hociktorom kiosku. Vo väčšine stánkov sú k dispozícii bezplatné mapy metra.

Autobusy sú stále najlacnejším a najpohodlnejším spôsobom, ako sa dostať do mesta vďaka vysokému počtu a frekvencii liniek. Treba si dávať pozor na osobné veci, hlavne keď je autobus preplnený. Lístok na autobus stojí 3,95 BRL. Platba môže byť realizovaná prostredníctvom karty RioCard alebo v hotovosti. Niektoré autobusové zastávky v južnej zóne sa dajú nájsť, lebo majú prístrešok alebo lavicu, ale niekedy ak sú ďalej od turistických oblastí, nemusia mať žiadne označenie – treba sa spýtať na zastávku niekoho z domácich. Vo všeobecnosti platí, že vo väčšine častí Brazílie autobusy zastavujú iba na znamenie. Ak nezamávate zo zástavky na autobus, autobus jednoducho nezastaví a preletí okolo. To isté platí aj o vystupovaní, vodič zastaví len na signalizáciu, že niekto vystupuje. Neexistujú žiadne cestovné poriadky alebo rozvrhy. Počas dňa jazdia autobusy každých 15 minút, neskoro v noci alebo v odľahlých oblastiach sa ale môže interval predĺžiť aj na hodinu.

Mestské žlté taxíky sú ľahko dostupné a dajú sa zastaviť takmer kdekoľvek, alebo objednať cez bezplatné aplikácie ako 99Taxis alebo Easy Taxi. Sú zvyčajne bezpečné a poskytujú rýchly presun po meste. Nástupná sadzba je okolo 5,50 BRL a okolo 2,50 BRL sa platí za kilometer. Rádio taxíky, ktoré sa dajú objednať vopred, sú o 30% drahšie ako bežné taxíky. V Rocinhe a niektorých ďalších favelas (slumy, neformálne spoločenstvá) sa dajú zohnať mototaxíky (v podstate odvoz na zadnom sedadla motocykla), ktoré sú praktickým spôsobom, ako sa pohybovať v týchto častiach. Krátka jazda stojí okolo 3 BRL. Odporúča sa ale, zistiť si pred výletom do favely aktuálnu bezpečnostnú situáciu, v súčasnosti sa takýto výlet nepovažuje za rozumný.

Rio má v zálive niekoľko ostrovov, ktoré môžete navštíviť na trajekte, vrátane Ilha de Paquetá a Ilha Fiscal. Ďalším spôsobom, ako vidieť mesto, je plavba trajektom na Niterói. Niterói má hlavné lákadlo Museu de Arte Contemporânea, ale mnoho návštevníkov sa rozhodne plaviť hlavne pre krásne výhľady na centrum mesta a okolitú krajinu. V pracovných dňoch trajekt do Niterói odchádza každých 10 až 20 minút z Praça XV (Quinze) de Novembro in Centro.

Pohyb okolo pláží

V okolí pláží Copacabana a Ipanema sa môžetepohybovať peši, na bicykli alebo na kolobežke. K požičaniu oranžového bicykla budete potrebovať kreditnú kartu. Debetná karta, bohužiaľ, nefunguje ani v automate na stojanoch s dopravnými prostriedkami, ani pri zadávaní do stiahnutej aplikácie. Pokiaľ nemáte kreditnú kartu, skúste poprosiť niekoho zo známych, aby vám registráciu do aplikácie urobili oni.

Bicykel môžete používať vždy hodinu, potom päť minút počkať a zase pokračovať. Takto to funguje 24 hodín. Keby vám bicykel nešiel odomknúť, na plážach objavíte aj klasické požičovne bicyklov s hodinovou sadzbou.

Pláže a dlhé promenády trochu pripomínajú KaliforniuOkrem bicyklov a kolobežiek si sem chodí zabehať alebo zajazdiť na skateboarde či kolieskových korčuliach mnoho miestnych ľudí. O caipirinho alebo inom občerstvení  núdza, pretože Brazílčania sú aj skvelí predavači. Neustále sa po dlhých plážach prechádzajú a ponúkajú kokteil, hamburgery, varené kukurice, zmrzlinu a dokonca i plavky a ďalšie oblečenie.

Pokiaľ nemáte o nič záujem, slušne odmietni štýlom no, obrigado – nie, ďakujem.

Nákupy

Staršia časť centra mesta v zóne Centro ponúka výhodné nákupy zamerané na oblečenie a topánky.

Zaujímavé môžu byť pešie ulice okolo Rua da Alfândega, Rua Uruguaiana a Rua Buenos Aires, kde sú vedľa seba stovky drobných obchodníkov. Luxusné oblečenie brazílskych značiek a miestnych dizajnérov ponúkajú obchody v okolí ulice Rua Gonçalves Dias. Štvrť Botafogo má dve väčšie nákupné centrá, Botafogo Praia Shopping a staršie Rio Sul. Rio Sul bolo jedným z prvých nákupných centier v Riu a je stále veľmi populárnou nákupnou destináciou.

Copacabana, Ipanema a Leblon nemajú žiadne veľké nákupné strediská, len menšie súkromné obchodíky, známe ako galérie. V Copacabane je Nossa Senhora de Copacabana hlavnou nákupnou ulicou s najlepšími obchodmi sústredenými okolo Rua Santa Clara a Rua Figueiredo de Magalhães. Na pláži sa v sobotu a nedeľu konajú pouličné trhy, kde nájdete suveníry a umelecké predmety z rôznych regiónov Brazílie. Pre exkluzívne nákupy v Ipaneme, skúste Rua Visconde de Piraja, najmä medzi Rua Anibal de Medonça a Rua Vinicius de Moraes.

Otváracie hodiny majú malé obchody zvyčajne od 10:00 do 19:00 v pondelok až piatok, a od 9:00 do 13:00 v sobotu. Centrá sú zvyčajne otvorené od pondelka do soboty od 10:00 do 22:00 a v nedeľu od 14:00 do 20:00.

Fotografie